Gmina Miedźno w pierwszej setce najbardziej aktywnych gmin programu „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Polski Alarm Smogowy opublikowali ranking dotyczący liczby składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze” w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują drugi kwartał 2021 roku.

Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu „Czyste Powietrze” złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w drugim kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

Jak wynika z zestawienia, mieszkańcy naszego samorządu złożyli w tym czasie 40 wniosków o dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów lub inwestycje termomodernizacyjne, które wspierane są przez ten program priorytetowy. Dało to tym samym naszej gminie 99 miejsce w rankingu.

Liczba złożonych wniosków w drugim kwartale tego roku znacząco wzrosła w porównaniu do kwartału pierwszego, kiedy z terenu Gminy Miedźno odnotowano 29 aplikacji do dotacje przewidziane programem. Progres jest więc znaczący, ale największym bonusem jest oczywiście wolne od smogu powietrze dla naszych mieszkańców!

Drodzy Mieszkańcy, przypominamy, że do końca tego roku użytkownicy ponad 10-letnich pieców centralnego ogrzewania oraz tych pozbawionych tabliczek znamionowych powinni je wymienić, by nie narazić się na karę grzywny. Obowiązek w tym zakresie wprowadziła tzw. uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego z 2017 roku.

Jeżeli planujecie taką inwestycję i potrzebujecie dodatkowego wsparcia finansowego, które oferuje program „Czyste Powietrze”, to zapraszamy do skorzystania z porad punktu informacyjno-konsultacyjnego, który działa w urzędzie gminy. Po fachową pomoc i doradztwo można zgłaszać się w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 10:00 do 15:00. Z pracownikami można skontaktować także dzwoniąc pod numery telefonu: 34 317 81 00 lub 34 317 80 10.

Zasady działania programu i progi dostępnego wsparcia przedstawia załączona grafika. Zapoznajcie się z nią! Natomiast cały ranking można sprawdzić przez strony polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz
czystepowietrze.gov.pl.

fot. Polski Alarm Smogowy, NFOŚiGW

Do góry