Obchody 80 rocznicy Bitwy pod Mokrą

W dniu 1 września 2019 r. odbyły się uroczyste obchody 80 rocznicy Bitwy pod Mokrą, których organizatorem była Gmina Miedźno. W przygotowania włączyło się również Wojsko Polskie.

Obchody otworzył „I Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą”, którego 10-kilometrowa trasa prowadziła przez tereny toczącej się w 1939 roku bohaterskiej walki. Część oficjalną uroczystości rozpoczęła przysięga wojskowa kolejnej grupy żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie odbył się Apel Poległych. Pamięć ofiar bitwy uczczono salwą honorową. W czasie uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą.

Podczas przemówienia skierowanego do uczestników uroczystości Wójt Gminy Miedźno Piotr Derejczyk podkreślił, że mieszkańcy gminy dbają o to, by pamięć o bitwie pod Mokrą i bohaterach Wołyńskiej Brygady Kawalerii trwała oraz została przekazana następnym pokoleniom.

Zwieńczeniem obchodów była inscenizacja bitwy w narracji Przemysława Bednarczyka z TVP Historia oraz koncerty: zespołu historyczno-patriotycznego „Forteca”, orkiestry dętej z Miedźna oraz zespołu ludowego „Łęgowianki”. Zorganizowano też piknik wojskowy z pokazami sprzętu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic, Placówki Straży Granicznej Katowice- Pyrzowice, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz innych służb i jednostek.

Obchody 80 rocznicy Bitwy pod Mokrą zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Prezydent skierował list do uczestników uroczystości w którym zauważył, że niedzielne uroczyste obchody 80. rocznicy napaści niemieckiej III Rzeszy na Polskę są także upamiętnieniem momentu, w którym rozgorzała najstraszliwsza w dziejach wojna. "Wojna, która objęła niemal cały glob – i po której świat już nigdy nie był i nigdy nie będzie taki jak przedtem. W tej perspektywie każdy epizod ówczesnych dramatycznych zmagań współtworzył wielką historię. Wpływał na rozwój wydarzeń, zmieniał układ sił. Wzmacniał lub osłabiał morale walczących stron, dawał lub odbierał nadzieję. Dlatego w tę ważną rocznicę gromadzimy się wokół biało-czerwonej flagi, aby złożyć hołd przede wszystkim polskim bohaterom Września. W Dniu Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oddajemy szczególną cześć uczestnikom wojny obronnej 1939 roku". Prezydent skierował także szczególne podziękowania żołnierzom służby czynnej, którzy teraz w czasie pokoju nie szczędzą wysiłków, aby Polska trwała jako bezpieczny dom i wspólne dobro każdego z nas.

Bitwa ta przeszła do historii jako jedna z największych stoczonych w wojnie obronnej 1939 r. Wołyńska Brygada Kawalerii przez cały dzień 1 września powstrzymywała natarcie niemieckich czołgów, wspieranych przez lotnictwo. Ułani zmusili siły wroga do odwrotu, co zatrzymało natarcie i opóźniło marsz na Warszawę. Po zmroku Brygada wycofała się, zostawiając około stu unieruchomionych czołgów i pojazdów mechanicznych nieprzyjaciela. Polskie straty wyniosły ok. 500 żołnierzy, 5 dział i kilkaset koni. Niemcy stracili kilkadziesiąt czołgów i kilkuset żołnierzy.

Uroczystość 80 rocznicy Bitwy pod Mokrą cieszyła się ogromnym zainteresowaniem gromadząc blisko 6 tysięcy mieszkańców Gminy Miedźno oraz gmin sąsiednich.

Do góry