Sportowe zwieńczenie rocznicowych obchodów. III Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą

W niedzielne przedpołudnie 5 września odbył się 3. Bieg Pamięci BitwyPod Mokrą. Wydarzenie, które wieńczyło oficjalne obchody 82. Rocznicy Bitwy pod Mokrą było sportowym wspomnieniem i upamiętnieniem wspaniałej postawy żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem gen. Juliana Filipowicza, która 1 września 1939 roku bohatersko odparła atak zmotoryzowanych sił Wehrmachtu. Nasza gmina również i tę edycję współorganizowała z firmą Jest Lepiej.

 

Przygotowania do startu wydarzenia trwały już od wczesnych godzin porannych. Organizatorzy wyznaczyli trasę biegu głównego, a strażacy z terenu gminy zajęli się odpowiednim jego zabezpieczeniem i oznakowaniem. Po godz. 8 zaczęła się również rejestracja zawodników na bieg główny, oraz biegi dla dzieci.

Dorośli mieli do pokonania 10-kilometrową trasę. Dla najmłodszych natomiast przewidziano zmagania na dystansach 200, 400 i 800 metrów. Na starcie stanęło 173 zawodników oraz 80 dzieciaków. Nie tylko z regionu częstochowskiego. Pojawili się również biegacze z Radomska, Pajęczna, Namysłowa, Jaworzna, Rzeszowa czy Łodzi, a bieg główny wygrał… obywatel Ukrainy Sergey Szevchenko, który przy okazji o ponad pół minuty pobił dotychczasowy rekord trasy. Najmłodszy uczestnik miał niewiele ponad roczek, najstarszy z kolei był sporo powyżej siedemdziesiątki.

Dziesięć minut przed startem zaplanowanego na godz. 10 biegu głównego rozpoczęła się rozgrzewka. Nim zawodnicy ruszyli na trasę uczcili minutą ciszy pamięć o żołnierzach Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Potem był już tylko wystrzał z pistoletu i kilkadziesiąt minut biegu na dwóch pięciokilometrowych pętlach.

Od początku na prowadzenie wysunął się wspomniany Sergey Szevchenko. Biegł tempem, które było nieosiągalne dla pozostałych uczestników zawodów. Wygrał je z czasem 34 minut i 42 sekund. Drugi na mecie zameldował się Damian Skupiński z czasem 35 minut i 10 sekund, a trzecie miejsce wywalczył Zbigniew Kalinowski - 36 minut i 10 sekund.

Pośród żeńskiej części sportowców bezkonkurencyjna okazała się Ewa Brych-Pająk, która pokonała dystans w czasie 42 minut i 30 sekund. W klasyfikacji generalnej dało to jej równocześnie 16. miejsce. Druga wśród pań na mecie zameldowała się Nina Łyko z czasem 46 minut i 42 sekundy, a najniższy stopień podium przypadł Dorocie Kościelnej z czasem 52 minuty i 13 sekund.

Prowadzona była również klasyfikacja biegaczy z Gminy Miedźno. Wśród mężczyzn najlepiej spisał się Dariusz Wilk, który pokonał dystans w czasie 38 minut 45 sekund. W generalce rezultat ten dał panu Dariuszowi znakomite 4. miejsce. Najszybszą zawodniczką naszego samorządu była natomiast Agnieszka Polak, która uzyskała czas 58 minut i 45 sekund, co w klasyfikacji ogólnej pozwoliło zająć 129. pozycję.

Żadnej z imprez nie udałoby zorganizować się bez udziału sponsorów oraz fundatorów nagród. Duże wsparcie finansowe przekazała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miedźnie. Spośród prywatnych firm i podmiotów podziękowania kierujemy w szczególności do:

KOST-BET K.P. MATYJA Sp.k., ul. Ułańska 15, 42-120 Miedźno
Crk-Managment Sp. z o.o. Sp.k., ul. Dworcowa 17, 46-300 Olesno
RAFALIN Sp. z o.o. Sp.k., ul. Malicka 42, 42-290 Blachownia
WOLMAR Jerzy Wolny i Edyta Wolna, Mokra 72, 42-120 Mokra
Z.H.U „BOMAX” Maj Bogdan, ul. Piwna 21, 42-110 Zawady
MASKPOL S.A., Konieczki, 42-140 Panki
BAUTERM s.c., Rudnik Wielki, ul. Sosnowa 21, 42-260 Kamienica Polska
PZOM STRACH Sp. z o.o. Sp. k., ul. Przemysłowa 7, 42-274 Konopiska
Zakład Budowlany Konstanty Szczypiór

Dziękujemy ponadto służbom mundurowym: strażakom z OSP Mokra, OSP Kołaczkowice, OSP Miedźno, na czele z panem Leszkiem Idaszem, za nieocenioną pomoc w organizacji i zabezpieczeniu trasy. Dziękujemy policjantom z Państwowej Komendy Powiatowej w Kłobucku dbającym o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia, jak również ratownikom medycznym ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, ochronie oraz wolontariuszom, którzy zadbali o zapewnienie porządku i sprawny przebieg wydarzenia.

- Gratuluję wszystkim zwycięzcom oraz dziękuję uczestnikom Biegu Pamięci Bitwy pod Mokrą. Zarówno profesjonalistom, jak i dzieciom i młodzieży. Za przybycie, start i sportowe uczczenie pamięci o Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii. Tak wspaniała organizacja i koordynacja wydarzenia to przede wszystkim zasługa ekipy z Jest Lepiej, na czele z Michałem Zarębskim, jak i zaangażowanych pracowników urzędu gminy. Ponadto pragnę podziękować także wszystkim osobom wspierającym inicjatywę, przewodniczącemu GKRPA Wojciechowi Tałajczykowi, przewodniczącemu Rady Gminy Miedźno Zdzisławowi Bębnowi, sponsorom i fundatorom nagród, naszym wspaniałym strażakom oraz oczywiście licznie przybyłym kibicom i sympatykom. To był trzeci bieg i trzecie fantastyczne przeżycie, nie tylko sportowe. Bardzo gorąco za te emocje dziękujemy i do zobaczenia za rok - podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Było super! Pogoda była przepiękna a atmosfera świetna, co można zobaczyć nie tylko na załączonej fotorelacji, ale również w relacji filmowej na naszym profilu facebook’owym -> fb.com/MiedznoPL. Tam też zamieściliśmy więcej zdjęć z wydarzenia. Zapraszamy.

Pełna klasyfikacja biegu dostępna jest w załączonym pliku poniżej.

Do góry