Mieszkańcy wymieniają kopciuchy. Jest jeszcze lepiej niż w drugim kwartale 2021 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy opublikowali ranking dotyczący liczby składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Obejmuje on wszystkie gminy w Polsce. Według najnowszych danych, za trzeci kwartał 2021 roku, aktywność mieszkańców w zakresie inwestycji ekologicznych pozwoliła sklasyfikować Gminę Miedźno na 69. pozycji w kraju!

Jak wynika z zestawienia, mieszkańcy naszego samorządu złożyli w tym czasie 47 wniosków o dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów lub inwestycje termomodernizacyjne, które wspierane są przez program priorytetowy „Czyste Powietrze”. Dało to tym samym naszej gminie 69. miejsce w rankingu. To awans o 30 pozycji w stosunku do drugiego kwartału 2021 roku.

Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku mieszkańcy Gminy Miedźno złożyli już łącznie 116 wniosków. W pierwszym odnotowano bowiem 29 aplikacji o dotacje przewidziane programem, a w drugim - 40.

Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu „Czyste Powietrze” złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

Drodzy Mieszkańcy, przypominamy, że do końca tego roku użytkownicy ponad 10-letnich pieców centralnego ogrzewania oraz tych pozbawionych tabliczek znamionowych powinni je wymienić, by nie narazić się na karę grzywny. Obowiązek w tym zakresie wprowadziła tzw. uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego z 2017 roku.

Jeżeli planujecie taką inwestycję i potrzebujecie dodatkowego wsparcia finansowego, które oferuje program „Czyste Powietrze”, to zapraszamy do skorzystania z porad punktu informacyjno- konsultacyjnego, który działa w urzędzie gminy.

Po fachową pomoc i doradztwo można zgłaszać się w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 10:00 do 15:00. Z pracownikami można skontaktować także dzwoniąc pod numery telefonu: 34 317 81 00 lub 34 317
80 10.

Cały ranking można sprawdzić przez strony:
-> polskialarmsmogowy.pl/ranking
-> czystepowietrze.gov.pl

źródło: Polski Alarm Smogowy, NFOŚiGW

Do góry